PoIAna cu destine

Revista parohiei August 8, 2015

Clubul IMPACT este un grup de elevi ai Colegiului Național “Stefan cel Mare” din orașul Hîrlău . El este înființat cu scopul  dezvoltării tinerilor și pentru a ajuta familiile fără nici un venit. Este în colaborare cu Protopopiatul Hîrlău, Asociația Tinerilor Ortodocși Români Filiala Hîrlău și Parohia  „Sf.Apostol Andrei”-Deleni II. El a fost înființat în decembrie 2014 cu aprobarea FNO (Fundația Noi Orizonturi). Primul proiect al tinerilor a fost un real succes având ca temă NON-VIOLENȚA. Acum tinerii se pregătesc pentru descrețirea frunților familiilor fără nici un venit. Proiectul care este în desfășurare se numește POANA CU DESTINE.

Pentru că acest proiect este mult mai mult decât caritate - e exemplu de cetățenie activă, de formare si exersare a aitudinilor de viață prosociale, e spirit de echipă și muncă în grup. Toate acțiunile noastre își propun să dezvolte, atât pentru voluntar cât și pentru beneficiar – abilitatea:
• de analiză şi autoanaliză a ceea ce sunt şi ce valori îşi doresc să-şi dezvolte; de a face parte dintr-un grup şi a se descoperi pe sine şi pe ceilalţi în comparaţie cu ei, cu ceilalţi şi lumea înconjurătoare;
• de a se dezvolta pe sine şi de a-şi găsi un loc în grupul sau comunitatea din care fac parte, căutând modele de urmat în ceilalţi;
• de a se implica în comunitate şi de a înţelege necesitatea implicării în cauze sociale.
                Vă reamintesc efortul colosal al acestior tineri care:
• Gătesc și oferă mâncare acestor 15 familii, din resursele lor personale, familiela;
• Se deplasează ei înșiși de la zeci de km pentru a ajunge la familiile din proiect (vin de la Cotnari, Poiana Mărului, Slobozia, Ceplenița, Cârjoaia);
• Caută donatori care să sprijine cauza comună; Scriu povești de viață și ne informează despre demersurile lor comune;
• Sunt adesea apostrofați de familie că lipsesc așa mult de acasă, și în vacanță!
• Pregătesc acțiuni de antreprenoriat care să dea posibilitatea să cumpărăm lemne pentru beneficiari;
• Trec peste obstacole de tot felul și ne oferă o reală și autentică lecție de umanitate, activism social, implicare civică.
                Iată de ce merită să ne implicăm cu toții! Să îi sprijinim! Orice ajutor este bine venit, asta e puterea solidarității! Tocmai de aceea copiii au străbătut soarele pentru a-și găsi aliați! Unele familii au nevoie de mobilier, haine, produse de curațat, igienă personală, mâncare, reparații la casele vechi (mai ales pentru bătrâni), lemne,etc. Mai avem multe provocări!
Vă așteptăm alături de noi!